Druskininkai tampa pavyzdžiu kitiems miestams: elektriniai autobusai, išmanios perėjos, patogumai žmonėms su negalia
Druskininkai yra ne tik vienas iš žaliausių ir mėgstamiausių šalies kurortų, bet ir pirmasis miestas, kuriame kursuoja tik elektriniai autobusai, įrengta plati žmonėms su negalia pritaikyta infrastruktūra. Tokios sėkmės paslaptis – miestas keičiamas atsižvelgiant į žmonių ir gamtos dermę.
„Viso pasaulio dėmesys nukreiptas į ekologiją, oro taršos mažinimą, mus supančios aplinkos saugojimą. Druskininkai – ne išimtis, juo labiau, kad esame kurortas, tad stengiamės, jog taršos būtų kuo mažiau. Kiekvieną kartą statydami naujus objektus, planuodami projektus galvojame apie pažangius sprendimus. Kitaip būti ir negali – juk kurortas privalo būti pavyzdžiu kitoms savivaldybėms“, – sako Druskininkų savivaldybės vyriausioji specialistė komunikacijai Diana Sinkevičiūtė-Griežė.
Vien tik elektriniai autobusai
Siekiant pagerinti Druskininkų savivaldybės viešojo transporto paslaugų kokybę ir taip paskatinti gyventojus bei miesto lankytojus labiau naudotis viešuoju transportu, miestas įgyvendino autobusų parko atnaujinimo projektą, įsigydamas elektrinius autobusus.
Šiuo metu Druskininkų viešasis transportas yra 100 proc. ekologiškas, nes visi 17 mieste kursuojančių autobusų yra elektriniai. Tai leido Druskininkams tapti pirmuoju miestu šalyje, kurio visas viešasis transportas yra ekologiškas ir darantis mažesnį poveikį aplinkai.
„Druskininkai yra žaliausias Lietuvos kurortas, žalieji plotai sudaro apie 85 proc. teritorijos, tad švarus oras mums yra prioritetas. Keleivių vežimui naudoti dyzeliniu kuru varomi autobusai per metus sudegindavo apie 184 tūkst. litrų dyzelinio kuro. Sudeginus tokį kiekį kuro, į aplinką išskiriama 110 tonų teršalų. Pakeitus visus autobusus į varomus elektra, visas šis kiekis jau nebeterš miesto“, – sako D. Sinkevičiūtė-Griežė.
Pirmieji 2 elektra varomi autobusai į gatves išriedėjo 2022 m. birželį, dar 7 autobusai buvo pristatyti pernai gruodžio mėnesį, likusieji – 2023 m. balandį.
9 autobusus Druskininkų savivaldybė kartu su partneriu, vežėju UAB „Kautra“ įsigijo įgyvendindama Europos Sąjungos (ES) finansuojamą projektą. Ekologiško, elektra varomo viešojo transporto įsigijimo projekto vertė siekė 2,5 mln. eurų, iš jų 2,06 mln. eurų buvo skirta ES Sanglaudos fondo lėšų.
Panašiai tiek investavo ir vežėjas UAB „Kautra“, įgyvendindamas paslaugų teikimo sutartyje numatytas sąlygas ir pats įsigijęs dar 8 elektra varomus autobusus.
Dėmesys – ir eismo saugumui, ir dviračių takams
Miestas ne tik atnaujino autobusų parką, bet ir viešojo transporto stoteles bei paviljonus. Pasak D. Sinkevičiūtės-Griežės, naujieji paviljonai ne tik funkcionalūs ir patogūs keleiviams, bet ir estetiškai įsilieja į kurorto aplinką. Renkantis dizainą ieškota originalių sprendimų, tad dalies paviljonų stogai yra apželdinti specialiame grunte augti pritaikytais augalais.
„Taip pat įrengėme išmaniąsias perėjas, įdiegėme sprendimų, didinančių saugumą: papildomą apšvietimą prie pėsčiųjų perėjų, mirksinčius atšvaitus, kurie automatiškai įsijungia esant prieblandai“, – pokyčius vardija savivaldybės administracijos atstovė.
Pagal Druskininkų miesto teritorijos darnaus judumo planą dėmesys skiriamas ir dviračių infrastruktūrai. Rekonstruota dalis senų dviračių takų, nutiesti nauji dviračių ar pėsčiųjų-dviračių takai, įrengtos 146 dviračių stovėjimo vietos.
„Netrukus numatyta iš esmės atnaujinti prieš daugiau kaip 30 metų kurorto centre įrengtą pėsčiųjų ir dviratininkų Vilniaus alėją. Ši alėja – Druskininkų širdis, pagrindinė arterija, todėl būtina sukurti patogią, patrauklią, modernią ir funkcionalią jos aplinką. Šiais metais baigiamas techninis projektas, kitais metais startuos rekonstrukcija. Druskininkuose iš viso yra daugiau kaip 60 km dviračių takų, apie pusė jų – dar nerenovuoti. Įgyvendinant regioninius projektus, panaudojant ES lėšas planuojama atnaujinti likusius nerenovuotus takus“, – kalba pašnekovė.
Aplinka pritaikoma žmonėms su negalia
Labai svarbus visų mieste vykdomų pokyčių ir atnaujinimų aspektas, pasak D. Sinkevičiūtės-Griežės, yra tai, kad infrastruktūra turi būti pritaikyta visoms gyventojų grupėms, tarp jų – ir žmonėms su negalia. Už šioje srityje atliktus darbus 2020 m. Druskininkai gavo žmonėms su negalia draugiškiausio miesto apdovanojimą.
„Žmonėms su judėjimo negalia pritaikėme viešojo transporto infrastuktūrą – stotelėse įrengtos informacinės švieslentės su autobusų tvarkaraščiais, į žemagrindžius autobusus lengvai galima įvažiuoti su neįgaliojo vežimėliu. Kiekviename autobuse įrengta bent viena vieta skirta žmonėms su negalia ar turintiems specialiųjų poreikių, yra vežimėlių tvirtinimo diržai. Visuose autobusuose yra vairuotojo informavimo apie išlipimą mygtukai ir specialus piktograminis žymėjimas“, – sako pašnekovė.
Judėjimo negalią turinti druskininkietė Emilija Miliauskaitė sako viešuoju transportu besinaudojanti labai dažnai, bent kelis kartus per savaitę. Jos nuomone, Druskininkų viešasis transportas pritaikytas žmonėms su negalia.
„Patogu, kad autobusai yra žemagrindžiai, esame patenkinti bendra situacija. Džiugu, kad vairuotojai yra labai supratingi ir atsižvelgia į žmones su negalia – pasistengia privažiuoti kuo arčiau stotelės, išlipa, jeigu reikia pagalbos, bei visada stengiasi padėti kiek įmanoma labiau“, – sako mergina.
Pasak E. Miliauskaitės, visa miesto infrastruktūra taip pat puikiai pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia: šaligatviai, perėjos, tilteliai.
„Taip pat ir kavinės, restoranai bei panašios įstaigos turi rampas, į jas lengva patekti. Vienintelis dalykas, ko dar trūksta – pagrindinės miesto gatvės atnaujinimas. Netrukus turėtų prasidėti renovacijos darbai, todėl labai laukiame, kol jie bus pabaigti“, – kalba ji.
Projektui „Viešosios infrastruktūros pritaikymas neįgaliesiems Druskininkų mieste“ skirta beveik 240 tūkst. eurų ES fondų investicijų. Bendra šio projekto vertė siekia apie 280 tūkst. eurų.