Tvarkant krašto, rajoninius ir vietinės reikšmės kelius, siekiama eismo dalyvių saugumo ir patogesnio susisiekimo

Pastaraisiais metais didelis dėmesys skiriamas ne tik svarbiausioms šalies automagistralėms, bet ir krašto, rajoniniams bei vietinės reikšmės keliams. Regionų pasiekiamumui gerinti pasitelkiamos ir valstybės, ir Europos Sąjungos (ES) fondų lėšos – nuo 2014 m. iš pastarųjų skirta 67,5 mln. eurų, dar 67 mln. eurų – Lietuvos automobilių kelių direkcijos regioniniams keliams.

Susisiekimo ministerija siekia, kad iki 2035 m. prastos būklės kelių dalis Lietuvoje sumažėtų iki 15 proc. Šiuo tikslu per 2021–2035 m. laikotarpį planuojama rekonstruoti ir kapitaliai suremontuoti iš viso apie 850 km rajoninių kelių, įvykdyti apie 2000 km ruožų paprastųjų remontų bei 420 km kelių su žvyro danga stiprinimo darbų, jei tam bus užtikrintas finansavimas.

Ministerija prioritetais laiko ne tik prastos būklės kelių ir tiltų gerinimą, bet ir inžinerinių eismo saugumo priemonių – pėsčiųjų perėjų, dviračių takų, sankryžų – diegimą, taip pat žvyrkelių asfaltavimą.

Pokyčių centre – dėmesys saugumui

Pasak Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjo pavaduotojo Jurijaus Jelinskio, kelių būklė labai daug lemia, kiek gyventojai yra patenkinti savo gyvenamąja aplinka: „Rekonstruoti keliai ar jų ruožai gali padidinti mažų miestelių gyventojų galimybes dirbti didesniame mieste, jais patogiau važiuoti į darbą, dažniau lankytis turizmo ir kultūros objektuose“.

Siekiant pagerinti eismo sąlygas bei saugumo situaciją automobilių vairuotojams, keleiviams, dviratininkams ir pėstiesiems, neseniai šioje savivaldybėje baigtas ES lėšomis finansuotas projektas, kurio metu sutvarkytas Vilniaus rajono Rudaminos seniūnijos kelio ruožas Rudamina–Šveicarai–Daubėnai. 

Bendra projekto vertė siekė daugiau nei 714,3 tūkst. eurų, 574,9 tūkst. iš jų buvo ES fondų lėšos, o likusi dalis – savivaldybės ir valstybės biudžeto lėšos.  

Vilniaus rajono savivaldybės atstovas vardija, kad šiame kelio ruože buvo atnaujinta 5,5 m pločio asfaltbetonio danga, įrengtas šaligatvis pėstiesiems, LED apšvietimas, eismo organizavimo elementai. Taip pat įrengti du viešojo transporto laukimo paviljonai.

„Sukurta infrastruktūra pagerino Rudaminos miestelio gyvenamąją aplinką, vietos gyventojų gyvenimo kokybę bei užtikrino didesnį eismo dalyvių saugumą. Sukurta infrastruktūra taip pat pritaikyta naudotis žmonėms su negalia“, – sako J. Jelinskis.  

Jo teigimu, 2020 m. buvo baigti įgyvendinti dar vieno panašaus projekto rangos darbai, kuomet sutvarkyta vietinės reikšmės gatvių infrastruktūra Skaidiškių kaime, Nemėžio seniūnijoje. Projekto lėšomis trijose Skaidiškių kaimo vietinės reikšmės gatvėse įrengta asfaltbetonio danga, šaligatviai bei trūkstamas apšvietimas – visa tai, kas leidžia šios vietovės gyventojams jaustis saugiau ir patogiau keliauti.

Pasak J. Jelinskio, tai tik pora pavyzdžių iš pastaruoju metu sutvarkytų ar tvarkomų savivaldybės vietinės reikšmės kelių Vilniaus rajone. Vilniaus rajono savivaldybė, pasinaudodama ES fondų lėšomis, yra sutvarkiusi kelių tinklą Pagirių, Vaidotų, Kuprioniškių, Nemėžio, Galgių, Juodšilių, Bukiškio ir Didžiuosios Riešės kaimuose.

Pagerėjo susisiekimas su turizmo objektais

Pasak Marijampolės savivaldybės Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriaus vedėjos Robertos Kelertienės, vietinės reikšmės kelių sutvarkymas prisideda ne tik prie gyventojų gerovės, bet ir prie regiono įvaizdžio.

Kaip pavyzdį ji pateikia 2020 m. pabaigtą projektą – rekonstruotą 1,997 km ilgio Kempingo gatvę, kurios didžioji dalis, 1,655 km, yra Kumelionių kaimo teritorijoje, likę 342 m – Marijampolės mieste.

„Rekonstruojant gatvę buvo paklotas asfaltas, įrengtos sankryžos ir nuovažos, kelkraščiai, pralaidos, eismo organizavimo priemonės. Dabar situacija visiškai kita, susisiekimas su čia esančiais lankytinais objektais yra puikus, patogus. Be to, padidėjo eismo dalyvių saugumas, pagerėjo viso miesto įvaizdis“, – sako Marijampolės savivaldybės atstovė.

Projektas didžiąja dalimi finansuotas iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų: ES lėšos sudarė 305,9 tūkst. eurų, savivaldybės biudžeto lėšos – 56,6 tūkst. eurų.